Generální ředitel společnosti ArcelorMittal předal sponzorský dar

V Ostravě 27.4.2010

Generální ředitel a předseda představenstva společnosti ArcelorMittal pan Augustine Kochuparampil v úterý 27. dubna ve 12 hodin osobně předal sponzorský dar -monitory dechu BABYSENSE II oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava.

„Zítra ve středu 28. dubna nás čeká významný den, budeme slavit Den zdraví a bezpečí. Darem těchto deseti přístrojů – monitoru dechu chceme přispět ke zdraví a bezpečí především nejmenších obyvatel města Ostravy,“ řekl při předávání daru generální ředitel Augustine Kochuparampil. MUDr. Tomáš Gruszka, primář Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava poděkoval za dar a pozval vzácného hosta na prohlídku oddělení. Generální ředitel pan Augustine Kochuparampil se živě zajímal o chod oddělení Dětského lékařství MNO, jeho vybavení ale také ho třeba zajímalo, kolik dětí se rodí ročně v Městské nemocnici Ostrava. Velmi ho zaujala spolupráce Městské nemocnice Ostrava s nadací Klíček, která zajišťuje pro oddělení Dětského lékařství MNO herní specialisty. Pan Kochuparampil si prohlédl jednotku intenzivní péče a oddělení nejmenších dětí, kde si nechal podrobně vysvětlit, jak monitor dechu funguje.

Tento přístroj dokáže kontrolovat dýchání a pohyb novorozence anebo kojence přímo v postýlce a zabránit tím náhlému úmrtí. Syndrom náhlého úmrtí totiž přichází bez varování a postihuje úplně zdravé děti. Miminko ve spánku přestane dýchat a udusí se. Statistiky ukazují, že nejvíce dětí umírá mezi druhým a pátým měsícem života. Až 80 procent jich zemře do šestého měsíce. Nejnebezpečnější je čas mezi půlnocí šestou hodinou ranní.

Jak řekl primář MUDr. Tomáš Gruszka, monitory dechu se v českých nemocnicích používají už zhruba deset let. Za celou tuto dobu k náhlému úmrtí kojence i díky těmto přístrojům v Městské nemocnici Ostrava nedošlo. „Kromě toho, že tyto přístroje hlídají naše miminka, půjčujeme je maminkám za mírný poplatek i domů. Nemusí si tedy pořizovat drahý přístroj za několik tisícovek,“ řekl primář MUDr. Gruszka.

Mgr. Anna Vidiševská
tisková mluvčí