10. ročník Evropského dne melanomu proběhl v Městské nemocnici Ostrava – Zájemců o vyšetření znamének bylo 98

Zájemců o vyšetření znamének bylo 98

V pondělí 10. května se také kožní ambulance Dermatovenerologie Městské nemocnice Ostrava připojila k již desátému ročníku Evropského dne melanomu. Lidé si mohli nechat vyšetřit zdarma svá znaménka.

„Letos přišlo do ambulance Městské nemocnice Ostrava celkem 98 zájemců o toto vyšetření. U žádného jsme však neobjevili melanom. Zachytili jsme jednoho pacienta s podezřením na bazaliom,“ řekla primářka Dermatovenerologie Městské nemocnice Ostrava MUDr. Pavlína Fuksová.

Kromě toho, že lidé přišli, další zájemci také telefonovali, aby se na toto vyšetření objednali. Obávali se totiž velkých tlačeních v čekárnách a dlouhých čekacích lhůt.

„Fakta jsou varující. V posledních letech se výskyt melanomu v České republice více než ztrojnásobil. Melanom patří mezi nejzhoubnější a nejzákeřnější nádory vůbec, protože rychle metastazuje do ostatních částí těla,“ řekl MUDr. Petr Zajíc, MBA – dermatolog a náměstek pro léčebnou péči Městské nemocnice Ostrava.

Podle oficiálních statistik je naše republika na devátém místě ve výskytu melanomu u mužů a na devatenáctém místě u žen. Před čtyřiceti lety stanovili lékaři tuto diagnózu u 3 pacientů na 100 obyvatel, před dvěmi lety to už bylo pacientů 16. Nejvyšší nárůst je v posledních letech zaznamenán u žen ve věku 10-29 let. Varující je, že v ČR na maligní melanom ročně zemře kolem 300 osob.

„Nejohroženější jsou lidé se světlou kůží, náchylnou ke spálení a tvorbě pih, dále také lidé s velkým počtem získaných névů. Až polovina melanomů vzniká z pigmentového znaménka, které se na první pohled zdá být v pořádku. Značně podezřelé znaménko má nepravidelné okraje, je asymetrické, nemá ostré ohraničení, je větší než pět milimetrů, mění barvu, tvar, velikost, svědí, popřípadě krvácí. Ovšem svědění, krvácení anebo zánět už může být známkou přítomnosti maligního melanomu,“ říká MUDr. Petr |Zajíc.

Zvýšenou pozornost by svým znaménkům měli věnovat také lidé, kteří mají nález melanomu v rodině, nebo kteří se v minulosti na sluníčku spálili. Odborné výzkumy dokazují, že 60 až 90 procent nově vzniklých melanomů je ze zvýšené expozice slunečnímu záření.

Dobrou zprávou je, že také v této oblasti medicíny pomáhají lékařům ve včasném záchytu onemocnění stále modernější přístroje.

„Melanom je naštěstí nejsnáze detekovatelným nádorem. Nejmodernějším přístrojem používaným k vyšetření znamének a včasné diagnostice nádorů kůže je digitální dermatoskop, který je schopen za pomocí mnohonásobného zvětšení a počítačové analýzy včas odhalit případné nádorové změny ve vyšetření znaménka. Tímto přístrojem se mohou nechat vyšetřit lidé už i v Ostravě,“ říká MUDr. Petr Zajíc, MBA – dermatolog a náměstek pro léčebnou péči Městské nemocnice Ostrava.

Mgr. Anna Vidiševská
tisková mluvčí