Den urologické prevence

Městská nemocnice Ostrava se ve spolupráci s Nadačním fondem Pavla Novotného zapojila do Dne urologické prevence. Vyšetřeno bylo celkem 50 zájemců, z toho 37 mužů.

V pátek 10. listopadu v rámci urologické prevence zdravotníci oddělení Urologie vyšetřovali ledviny, močový měchýř, varlata a prostatu. Tato akce se v Městské nemocnici konala poprvé a zúčastnila se jí rovná padesátka pacientů. Vyšetřováni byli nejen muži, ale i ženy. V odpoledních hodinách přišel preventivní akci podpořit a nechal se zkontrolovat i ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Jak potvrdil zakladatel nadace Pavel Novotný, probíhají urologická onkologická onemocnění často velice skrytě a pacient nemá šanci toto onemocnění v raných fázích odhalit. Diagnostika v časném stádiu této nemoci je jedním z hlavních předpokladů k jejímu vyléčení. „Právě proto vidíme nutnost preventivních prohlídek, díky nim můžeme onemocnění odhalit včas,“ doplňuje primář oddělení Urologie a jeden z vyšetřujících lékařů Rostislav Kuldan. Rakovina prostaty tvoří 16 procent všech nádorových onemocnění a je nejčastějším zhoubným nádorem mužů. Ročně onemocní téměř 7 tisíc mužů, což je třikrát více než před 20 lety.

„Musím z tohoto místa vyseknout velkou poklonu vrchní sestře Šárce Ličkové a její staniční kolegyni Marcele Zberovské a také panu primáři Rostislavu Kuldanovi a jeho zástupci Peteru Dančíkovi. Přestože jsme byli v této nemocnici poprvé, nebyli jsme zde určitě naposled. A protože byla během celého dne na této akci pozitivní nálada, byli jsme asi po zásluze odměněni, jelikož nikomu z vyšetřovaných nebylo diagnostikováno zhoubné onemocnění. Na druhou stranu byly u několika pacientů odhaleny ledvinové kameny a také nezhoubné onemocnění prostaty. Někteří pacienti nám poděkovali, dokonce bylo mezi nimi i hodně mladých pacientů, kteří se živě zajímali o činnost a práci našeho fondu,“ dodal na závěr Pavel Novotný.

Statistika vyšetřených:
37 mužů, nejstarší 78 let, nejmladší 26 let, věkový průměr 53 let
vyšetřovala se varlata, ledviny, močový měchýř a prostata (od 50 let, v případě pozitivní rodinné anamnézy od 40 let)

13 žen, nejstarší 79 let, nejmladší 42 let, věkový průměr 58 let
vyšetřovaly se ledviny, močový měchýř