Novorozené děti bude hlídat 20 nových monitorů dechu

Dětské oddělení Městské nemocnice Ostrava obdrželo prostřednictvím Nadace Křižovatka 20 nových monitorů dechu Babysense II. v celkové hodnotě 59.400 Kč. 19 z nich bylo zakoupeno díky společnosti ČSAD Ostrava.

V pátek 27. dubna převzala primářka dětského oddělení MUDr. Alice Nogolová darovaných 20 monitorů dechu, které budou sloužit pro kontrolu dýchání novorozenců. Monitory dechu hlídají zástavu dechu, ale také apnoe (bezdeší) a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka a okamžitě spouští alarm, aby přivolal pomoc rodiče či ošetřujícího personálu, který může v případě potřeby včas poskytnout dítěti první pomoc. Výrazně tak pomáhají v boji proti syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS).

„Je to pro nás obrovská pomoc. Můžeme tak vybavit další lůžka těmito potřebnými zdravotnickými pomůckami, o jejichž funkčnosti a pomoci jsme se v naší praxi již několikrát přesvědčili,“ oceňuje darované monitory a pomoc dárců MUDr. Nogolová.

Nadace Křižovatka je mimovládní nezisková organizace. V České republice se jako jediná systematicky zabývá syndromem náhlého úmrtí kojenců, který označuje náhlé úmrtí dítěte do jednoho roku života, které není možné předvídat na základě zdravotního stavu a většinou k němu dochází po uložení ke spánku, přičemž není možné vypátrat žádné vnější zavinění nebo způsobení smrti. SIDS zůstává jednou z hlavních příčin úmrtí dětí ve vyspělých zemích a spolu s jinými nevysvětlitelnými úmrtími se vyskytuje u 1 ze 3000 dětí.

„Za více než 20 let své existence jsme pomohli díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic téměř 7.000 monitory dechu v celkové hodnotě 30 milionů Kč,“ uvádí k činnosti Nadace Křižovatka její ředitelka Mgr. Štěpánka Pokorníková.

„Také my jsme rádi, že jsme mohli podpořit tak užitečnou věc a přispět tak ke klidnějšímu spánku rodičů,“ říká Tomáš Vrátný, předseda představenstva společnosti ČSAD Ostrava, který se osobně předání zúčastnil. „ČSAD Ostrava se pravidelně věnuje projektům sociální odpovědnosti. Podporujeme také např. ostravský basketbal nebo mobilní hospic Ondrášek a jsme rádi, když ve městě, kde podnikáme, můžeme pomoct,“ dodává ke svému příspěvku pro Městskou nemocnici Ostrava Vrátný.

O ČSAD Ostrava, a.s.

Skupina ČSAD Ostrava systematicky vytváří síť spolupracujících společností, které působí zejména v oblasti dopravní techniky, přepravy osob a zajištění služeb pro dopravce, dále v nákladní dopravě a v poprodejních službách. Společná nabídka produktů a služeb poskytuje zákazníkům komplexní řešení jejich potřeb a využití řady synergických efektů pro zvyšování kvality a snižování nákladů. Součástí skupiny jsou společnosti ADIP, spol. s r.o., ČSAD LOGISTIK Ostrava, KAR group, a.s., Nikey s.r.o., Testcar s.r.o., Fesh Fesh Group a Bonver Dakar Project.

Za dar děkujeme.