Městská nemocnice oslavila spolu s Ostravou 100 let československého státu

Ostravské oslavy 100. výročí založení samostatného československého státu si i přes deštivé počasí s nízkými teplotami jako svůj víkendový program zvolilo 8,5 tisíce lidí.

Do sobotního průvodu se zapojilo 486 osob v dobových uniformách i oblečení, vojáci, hasiči, zdravotníci, zaměstnanci Městské nemocnice, tak i studenti Střední zdravotnické školy a vyšší odborné školy zdravotnické Ostrava, junáci, skauti, sportovci, herci a desítky historických vozidel nejen vojenských a hasičských. Byly v něm k vidění zástupci 20 organizací nebo institucí včetně legend hokejového klubu Vítkovice. Mezi technikou, která průvod doprovázela, byl například obrněný vůz, který používali legionáři v Rusku, Tančík 33 nebo sanitka Tudor.

Program pokračoval dobovou performancí na Masarykově náměstí. Ta věrně připomněla oznámení vzniku republiky v Ostravě

První republikou žil také Slezskoostravský hrad a jeho podhradí. K vidění tam byly různé tematické expozice – prvorepubliková pošta, škola, banka i kavárna. K ochutnání byly prvorepublikové kulinářské speciality z tradiční české, polské i židovské kuchyně, čepovalo se prvorepublikové pivo. Po 18. hodině v podhradí zasadil současný primátor Tomáš Macura s představitelem T. G. Masaryka strom republiky.

Městská nemocnice se oslav účastnila se svou „Polní nemocnicí“. Návštěvníci si prohlédli za přítomnosti prvorepublikové vrchní sestry a lékaře expozici dobových zdravotnických přístrojů, operační nástrojů a dalších zdravotnických pomůcek. K vidění zde byly i sanitky, dvě historické a jedna současná.

Nechyběl ani doprovodný edukační program, který návštěvníci hodnotili velmi pozitivně. „Vyzkoušel jsem si sám resuscitaci, stejně tak všechny tři mé děti, které byly nadšené, že byly pochváleny za šikovnost,“ prozradil nám tatínek Petr, kterého od návštěvy hradu neodradilo ani sychravé počasí. Zájemci měli dále možnost probrat s fyzioterapeutkou zdravé sezení v autě, správné držení těla, tejpování, cviky proti bolesti zad. Nutriční terapeutky odpovídaly na otázky týkající se racionální výživy, zvýšené hladiny cukru, cholesterolu, dietních opatření. Prozradily i typy na dobové recepty, na kterých si pochutnával T. G. Masaryk a lidé žijící v době První republiky.

Akce byla doplněna o řadu tištěných informačních materiálů, a protože v letošním roce Městská nemocnice Ostrava také slaví, ale již 170 let, připomněli jsme si na výstavních panelech i její bohatou historii.

Součástí oslav bylo i nasvětlení radniční věže a mostu Miloše Sýkory, a to od pátku až do neděle v barvách trikolory. Pětiminutové video sestavené z fotografií z historie města a běžného života obyvatel z let 1918 až 1989, které bylo sesbíráno v rámci výzvy Století objektivem Ostravanů, viděly v Ostravském muzeu stovky zájemců.