Anesteziolog je vlastně takovou dobrou duší a strážným andělem, který provází pacienta na cestě operačním výkonem – nový díl podcastu s primářem ARO Tomášem Málkem

07. 08. 2023

Za posledních 30 let se v oboru anesteziologie nejvíce změnilo technické vybavení, které je dnes na kosmické úrovni oproti roku 1993. Zcela jiné možnosti mají také lékaři v péči o pacienty, uvádí primář Tomáš Málek.

„Dneska prakticky cokoliv můžeme monitorovat a objevila se spousta přístrojů, kterými můžeme nahrazovat orgánové funkce, to dříve také nebylo. A také se změnil pohled na pacienta, co všechno pro něj můžeme udělat, co všechno se dá léčit, z jakých všech katastrofických situací se dá vybřednout. Tam, kde bychom to před 10, 15 nebo 30 lety vzdali, tak dnes pokračujeme dál a bojujeme, protože jsou nové možnosti, které nám dává přístrojová technika."

Jaké vlastnosti musí mít anesteziolog? A kým pro pacienta je? Podle primáře Málka je takovou dobrou duší a strážným andělem, který provází pacienta na cestě operačním výkonem. Podělil se také o případ pacienta, kterého tzv. vytáhli hrobníkovi z lopaty…

„Asi před měsícem nám přivezli pacienta, který měl akutní infarkt. Docela dlouho ho oživovali, kolegové z kardiologie se o něho perfektně postarali a opravili mu srdíčko. My jsme ho u nás měli týden na dýchacím přístroji, sledovali jsme jeho životní funkce a pak jsme ho probrali. Pacient se probral k plnému vědomí a dnes už na zahrádce zase okopává ředkvičky. Tak to je přece krásné, tohle je příběh, který každý lékař vždycky rád slyší, protože to je ten motor, a to palivo, na kterém jedeme,” dodal primář Málek.

Prozradil také jak vidí budoucnost oboru a proč se věnuje regionální politice. A z čeho pramení jeho pocit „vrátil jsem se domů“ při návratu po deseti letech do Městské nemocnice Ostrava?

„Asi to souvisí s tím, že jsem tady jako lékař vyrostl, že jsem tady vlastně od plenek, kdy si mě moji “druzí rodiče, starší lékaři“, kteří mě naučili značnou část toho, co teď umím, vzali do parády a vykřesali ze mě něco, co jsem sám ani netušil, že jsem… Vlastně jim vděčím za to, co ze mě udělali,“ uvedl primář.

Hostem dalšího dílu podcastu Městské nemocnice Ostrava (MNO) je primář oddělení ARO Tomáš Málek, který se narodil v Olomouci, kde i vystudoval. V roce 1992 nastoupil jako anesteziolog do MNO. Po deseti letech práce v jiné regionální nemocnici se v listopadu 2022 vrátil na pozici primáře oddělení.

Můžete nás poslouchat na:

podcast Spotify Apple Podcasts Pocket Casts Google Podcasty YouTube Audiolibrix TuneIn Listen Notes RSS
  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie