ARO zachraňuje lidské životy, uspěje i tam, kde by před pár roky pacient nepřežil

09. 04. 2024

Přesně před rokem byl pacientem Městské nemocnice Ostrava 76letý František Kutáč. Přivezla ho sanitka, postarali se o něj na urgentu a následně ARO a naše kardiologie. Po dvou týdnech se mohl vrátit domů. Je ve skvělé kondici, díky rychlému a profesionálnímu zásahu blízkých i záchranářů zvládnul desetiminutovou resuscitaci bez následků. Pomohla také špičková moderní technika.

František Kutáč přežil dvakrát svou smrt. O tom jsou přesvědčeni lékaři Městské nemocnice Ostrava. Poprvé ho zachránili před patnácti lety. „Měl těžkou anginu pectoris. Tehdy mu kardiologové nemocné srdce a uzavřené tepny zprůchodnili,“ uvedl primář ARO Tomáš Málek.

Po operacích se František Kutáč vrátil do plnohodnotného života. „Chodil jsem na hory, jezdil na kole, lyžoval,“ jmenoval své aktivity 76letý Kutáč. „Až do loňského dubna. To jsem šel na EKG jako každým rokem a ošetřující lékař zjistil, že mám tep čtyřicet, tedy hodně pod normál.“ Aby měl lékař jistotu, objednal ho na další vyšetření. „Nikam jsem už ale nedošel. Týden po EKG jsem jel obří slalom v Bílé. Večer jsem si sedl k televizi... a víc nevím. Vzbudil jsem se až v nemocnici,“ popsal František Kutáč.

U pacienta došlo ke zhoubné arytmii. Ta, pokud se hned neléčí, bývá podle lékařů smrtelná.
„Ještě než přijeli záchranáři, blízcí pacienta doma deset minut resuscitovali. Nejprve ručně, poté si ho převzali zdravotníci a převezli ho k nám. Tehdy to s ním opravdu dobře nevypadalo,“ vzpomínal Málek. „Okamžitě jsme ho napojili na moderní dýchací přístroj, který dnes máme, a začali s monitoringem celého těla, čímž jsme získali čas, abychom zjistili, co mu je.“

Zatímco kardiologové diagnostikovali nebezpečnou arytmii srdce, lékaři oddělení ARO probrali Kutáče po dvou dnech k vědomí. K úžasu všech začal komunikovat a během 24 hodin se zcela zorientoval. „Pacient přežil desetiminutovou resuscitaci bez jediného poškození především díky přístrojům, kterými jsme ARO před dvěma roky vybavili,“ řekl Málek. Zatímco před několika lety by zřejmě nepřežil nebo by zůstal částečně ochrnutý, moderní technika ho pomohla vrátit do aktivního života. „V zimě jsem opět lyžoval, včera hrál tenis. Jen prostě musím mít defibrilátor, který mi lékaři voperovali, aby mě hlídal,“ dodal Kutáč.


Autor: Lenka Carbolová redaktorka MF DNES
Foto: Adolf Horsinka

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie