České porodnictví patří mezi 10 nejlepších ve světě – nový díl podcastu s primářem Markem Ožanou

23. 05. 2023

České porodnictví je na tom podobně jako Mercedes mezi ostatními značkami aut, patří mezi 10 nejlepších na světě, říká Marek Ožana, primář oddělení Gynekologie a porodnictví Městské nemocnice Ostrava.

Hostem dalšího Podcastu Městské nemocnice Ostrava je primář oddělení Gynekologie a porodnictví Marek Ožana, který se narodil v Opavě a univerzitu vystudoval v Olomouci. Do MNO nastoupil v roce 1990, primářem oddělení je od roku 2012.

Laskavé císařské řezy, které jsou nejčastěji mediálně diskutovaným tématem za jeho oddělení, popsal těmito slovy: „První kroky člověka ve vesmíru byly malým krůčkem pro astronauta, ale velikým krokem pro lidstvo. Pro nás lékaře je takový císařský řez malým krůčkem – v provádění té operace se nic nemění, ale je to obrovský krok pro rodiče, kteří ho mohou prožít.“ Za rok má na svém kontě Porodnice MNO zhruba padesát laskavých císařských řezů. V současné době jsou v České republice jen dvě zařízení, která nastávajícím maminkám takový příchod dítěte na svět umožní.

„Když si maminka pomáhá potáhnout miminko z dutiny břišní na svůj hrudník a ke své hlavě, tak je sterilně oblečená, má nasazené sterilní rukavice, pro nás to neznamená žádné ohrožení sterility operačního pole, naopak je to jen malý krok ve vstřícnosti k rodičům, aby si prožili císařský řez jako normální vaginální porod,“ doplnil primář Ožana.

V podcastu zazní informace také o srovnání péče o ženy u nás a za hranicemi. Řeč je také o prevenci a očkování proti HPV.

„Je jen málo zemí na světě, kde je tak dobře hrazená a dostupná gynekologická péče. Vyzývám ženy, aby využily toho, co jim nabízí náš systém, aby chodily na preventivní prohlídky, protože ten benefit gynekologických prohlídek je obrovský. Vidím to ve své klinické praxi, kolika ženám pomůžeme jednoduchým zákrokem, a kdyby na tu preventivní prohlídku nepřišly, tak za 3 až 5 let bychom u nich řešili obtížnou onkologickou diagnózu,“ dodal.

Primář Marek Ožana je členem výboru české gynekologicko-porodnické společnosti, zastupitel v Paskově, kde žije, ve svém volném čase maluje obrazy, hraje tenis, rybaří, chalupaří, kutí… V podcastu jsme se věnovali ale především jeho oboru, kterým je gynekologie a porodnictví.

Můžete nás poslouchat na:

podcast Spotify Apple Podcasts Pocket Casts Google Podcasty YouTube Audiolibrix TuneIn Listen Notes RSS

 

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie