Dnes je Papučový den – Kampaň Doma

06. 10. 2021

Městská nemocnice Ostrava se připojila ke kampani na podporu mobilní hospicové péče v ČR. „Provázeli nás životem. Buďme s nimi, když ten jejich končí. DOMA." Kampaň dnes vrcholí Papučovým dnem, jehož jedinečnost spočívá v tom, že se každý, kdo si dnes nazuje papuče, stává se nositelem myšlenky umírání doma.

Většina lidí si přeje strávit své poslední chvíle doma. Ale jen malému procentu se to skutečně podaří. Důvodem bývá nedostatek informací. Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2013 si 80 % lidí přeje zemřít doma, ale pouze 20 % se to opravdu podaří. Již pátým rokem proto mobilní hospic Ondrášek pořádá osvětovou kampaň s názvem DOMA. 

V letošním roce se do ní zapojilo již 26 mobilních hospiců z celé České republiky a společně se snaží informovat lidi o službách mobilních hospiců, které poskytují profesionální zdravotní a psychosociální služby umírajícím a jejich rodinám v domácím prostředí.

Lidé se tak mohou do kampaně zapojit jednoduchou a veselou formou. Stačí si 6. října vzít papuče s sebou, vyfotit sebe či kolegy z práce a sdílet fotku na sociálních sítích s #papucovyden. Díky sdílení fotek v papučích pomáhají informovat své okolí o domácích hospicích. 

Cílem je také získat pro hospice nové dárce (Mobilní hospic Ondrášek – www.darujme.cz/projekt/1205037).

Práce domácích hospiců, vesměs menších lokálních neziskových organizací, totiž stojí na několika pilířích financování. A dárcovská podpora patří k těm velmi významným.

Vývoj počtu pacientů, kteří dožili doma s podporou mobilních hospiců, dle statistiky Fóra mobilních hospiců:

  • Rok 2018 – 2249 pacientů
  • Rok 2019 – 4724 pacientů
  • Rok 2020 – 5874 pacientů

Záštitu kampani, kterou společně pořádá Mobilní hospic Ondrášek a Fórum mobilních hospiců, udělilo Ministerstvo zdravotnictví a Česká společnost paliativní medicíny.  

Další informace o kampani a mobilních hospicích se dozvíte na www.umiratdoma.cz

  Sdílet na Facebooku