Dnes slavíme Mezinárodní den ošetřovatelství

12. 05. 2023

U příležitosti Mezinárodního dne ošetřovatelství vedení Fifejd osobně poděkovalo svým sestřičkám, bratrům a ostatním ZDRAVOTNÍKŮM za každodenní obětavou práci symbolickým andělským dárkem. Není pochyb o tom, že Vaše práce si zaslouží obdiv a uznání.

Den poděkování všem, kteří se věnují tomuto obětavému povolání, připadá na datum narození Florence Nightingale – zakladatelky a průkopnice moderního ošetřovatelství a reformátorky nemocnic i veřejného zdravotnictví.

Florence Nightingale (12. 5. 1820 – 13. 8. 1910) byla anglická ošetřovatelka a jedna z nejvýznamnějších osobností viktoriánské doby. Její jméno je odvozeno od Florencie, kde se narodila. Pocházela ze zámožné rodiny a jedním z rysů u Florence bylo sociální cítění. Už během dospívání navštěvovala nemocnice, domovy nemocných, zajímala se, jak je o pacienty postaráno a pečováno. Prošla dostupnými kurzy, kde se věnovala hojení ran a jiným metodám v péči o nemocné. Je považována za zakladatelku a průkopnici povolání všeobecné (zdravotní) sestry a moderního ošetřovatelství. Do povědomí se zapsala především jako „Lady of the Lamp“ neboli „Dáma s lampou“, kterou si vysloužila za svoji obětavou ošetřovatelskou práci při Krymské válce, kde pracovala v armádní nemocnici v Scutari. Významně se zasloužila o modernizaci ošetřovatelské praxe a zavedla standardy péče a hygieny, které mimo jiné pomohly rapidně snížit úmrtnost vojáků v již zmíněné Krymské válce. Kromě ošetřovatelské praxe také vydala mnoho publikací, v nichž se věnovala sociálním problémům, záležitostem ovlivňujícím zdraví a mnoho dalšímu. Za svoji činnost obdržela od královny Viktorie Královský Červený kříž a jako první britská žena Řád za zásluhy pro britské impérium. (zdroj: MZ ČR)
 

 

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie