Nemocnice testuje nově zaměstnance ostravských firem a organizací

11. 03. 2021

Městská nemocnice Ostrava má od čtvrtku 11. března v provozu celkem tři antigenní odběrová místa. Dvě z nich jsou určena pro pravidelné testování zaměstnanců, třetí je pro veřejnost, která se musí k odběru objednat. Počet otestovaných se pohybuje od 280 po 400 za den. Antigenní testy jsou prováděny výtěrem z nosu.

Testujeme pracovníky těch zaměstnavatelů, se kterými má naše nemocnice uzavřenou smlouvu na poskytování pracovně lékařských služeb. Na naši nabídku oslovení zaměstnavatelé reagovali v podstatě okamžitě a v takovém množství, že jsme se rozhodli otevřít obě testovací místa v průběhu dvou dnů. Včera jsme začali s testováním zaměstnanců sedmi smluvních partnerů, ode dneška k nám míří také strážníci Městské policie Ostrava. Aktuálně nám zůstaly volné kapacity jen v řádu desítek odběrů, s dalšími potenciálními partnery a případném sestavení mobilního týmu ještě jednáme,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Zaměstnanci smluvních partnerů testy podstupují v Antigenním odběrovém centru (AOC) v prostorách dětské lékařské pohotovosti, v současné době je jich téměř pět set. Centrum je k dispozici v pracovní dny od 7 do 14 hodin. První den provozu, ve středu 10. března, bylo provedeno celkem 112 odběrů.

Druhé Antigenní odběrové centrum je umístěno v prostorách ambulancí Dermatovenerologie a je určeno pouze pro zaměstnance Městské policie Ostrava (MPO). Jejich testování začalo dnes a v průběhu týdne nemocnice otestuje přibližně 700 zaměstnanců MPO. I toto centrum je v provozu každý pracovní den od 7 do 14 hodin.

Denně bude v těchto dvou centrech testováno zhruba 280–300 zaměstnanců smluvních partnerů a strážníků. Odběry jsou prováděny podle stanoveného harmonogramu. Opakovat se budou v týdenních intervalech. Komunikace mezi zaměstnavateli a nemocnicí probíhá elektronicky prostřednictvím e-mailu. V případě potřeby jsou k dispozici vedoucí center, které reagují na individuální dotazy zaměstnavatelů telefonicky.

V každém antigenním centru je k dispozici tým se 4 pracovníky, dva zdravotníci zajišťují odběr a odečet vzorku a další dva administrativní pracovníci ověřují údaje příchozích zaměstnanců a informace o jejich testování zavádějí do informačního systému. Následně jim vydávají potvrzení o výsledku testu, který zaměstnanec povinně předkládá svému zaměstnavateli. V případě pozitivního výsledku je testovaný ihned odeslán na odběr PCR do odběrového stanu přímo v areálu nemocnice.

Třetí antigenní centrum, které je určeno pro veřejnost, nemocnice provozuje od loňského 8. prosince. Jeho kapacita je nastavena na 100 odběrů denně, v provozu je třikrát  týdně. Testováni jsou pouze zájemci, kteří se objednají přes rezervační systém Reservatic.

 

  Sdílet na Facebooku