Nemocnice opět zvyšuje počet covidových lůžek a začala s očkováním

06. 01. 2021

Městská nemocnice Ostrava znovu rozšiřuje počty lůžek pro pacienty s onemocněním covid-19 v reakci na zhoršující se epidemiologickou situaci a narůstající počty pacientů, kteří potřebují hospitalizaci na specializované covid jednotce. Od čtvrtku 7. ledna se v pořadí již na sedmou jednotku přemění oddělení kardiologie E s 14 lůžky. Obnoven byl také nepřetržitý provoz infekční ambulance.

„Znovu jsme byli nuceni reprofilizovat akutní lůžka na lůžka covidová. Jejich navýšeným počtem, 120 standardních a 10 jipových lůžek, jsme se dostali na historické maximum a překročili počty ze začátku listopadu. O tom, že se situace stále zhoršuje, svědčí nejen rozšiřování covidových kapacit, ale také nutnost rušení dovolených zaměstnanců nemocnice i další potřeba armádní pomoci. Již v pátek nám dorazí pomáhat jedenáct vojáků, zůstat mají zatím do 21. ledna,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Aktuálně se starají zaměstnanci Městské nemocnice Ostrava o 117 pacientů pozitivních na covid-19. Dalších devět, kteří již nepotřebují hospitalizaci v nemocnici, je v Léčebně dlouhodobě nemocných a jeden v Domě sociálních služeb, které spadají pod MNO. Covidové jednotky byly zřízeny místo dvou ortopedických stanic, chirurgie E a geriatrie F a D, dále neurochirurgie a nově kardiologie E.

Obnoven byl nepřetržitý provoz infekční ambulance, která v předchozích týdnech fungovala od 6 do 18 hodin. Určena je primárně pozitivním pacientům, pacientům v karanténním režimu a vysoce příznakovým pacientům. Ambulance se nachází v pavilonu E a má svůj samostatný vchod.

V nemocnici bylo od začátku týdne naočkováno vakcínou proti onemocnění covid-19 od společnosti Pfizer prvních 144 zdravotníků. Dalších 36 přijde na řadu ještě dnes a zítra. Nemocnice dosud obdržela 30 ampulí s 180 dávkami, další by měly dorazit v pondělí 11. ledna.

„První várka očkovacích vakcín je nyní primárně určena zdravotnickým pracovníkům. Zájemců z jejich řad je aktuálně 879 a počet stále stoupá. Podle avizované frekvence a množství závozů vakcín předpokládáme, že bychom mohli v průběhu ledna proočkovat všechny zdravotníky a od února i zájemce o očkování z řad nezdravotnických pracovníků. Jejich zájem o očkování jsme začali mapovat v úterý,“ dodala Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele nemocnice pro řízení lidských zdrojů a správu.

Mezi prvními byli naočkováni pracovníci z jednotek intenzivní péče a anestezie, dále zdravotníci z covidových pracovišť a urgentního příjmu – Interní příjmové ambulance, Emergency, Úrazové ambulance (traumatologie) a Akutní chirurgické ambulance. Nemocnice provádí očkování v souladu s krajskou strategií očkování. Další skupinou budou zdravotníci z LDN a geriatrie a následovat budou zaměstnanci dalších lůžkových oddělení, ambulancí a laboratoří.

 

  Sdílet na Facebooku