Naše gynekoložka Iva Staňová získala ocenění České asociace dul, titul získávají pouze tři osobnosti ročně

28. 02. 2023

Když se před 20 lety začala psát historie České asociace dul, vstupovaly do zavedeného a konzervativního prostředí českého porodnictví a stál před nimi nelehký úkol – zavést do té doby neznámý pojem „dula“ do povědomí odborné i laické veřejnosti. V současné době mají na svém kontě více než 350 tisíc proškolených dul působících v desítkách porodnic napříč regiony a tisíce žen podpořených v průběhu těhotenství, při porodu nebo v době šestinedělí.

Duly by ale nebyly úspěšné bez podporujících osob v oblasti porodnictví – vstřícných porodníků, porodních asistentek či vedoucích jednotlivých klinik a jiných odborníků. A právě ty Česká asociace dul začala oceňovat při příležitosti 20. výročí svého vzniku (září 2021). Ocenění „Dula friendly osobnost“ získala letos gynekoložka MNO Iva Staňová. Certifikát si převzala v pondělí 27. února od zástupkyně asociace Jany Čurdové.

Dula je profesionální průvodkyní počátky mateřství, laskavou a zkušenou ženou, jež poskytuje nepřetržitou podporu rodící ženě a jejímu partnerovi během celého porodu a v poporodním období (šestinedělí). Původ slova „dula“ je řecký a vyjadřuje „pečovatelku“. Tato péče může mít různé podoby dle situace a přání rodiny. Dula při své práci komunikuje a úzce spolupracuje se zdravotníky. Jako nezdravotník doplňuje porodní tým pečující o rodičku.

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie