Nemocnice znovu navyšuje počty lůžek pro covidové pacienty

16. 03. 2021

Městská nemocnice Ostrava (MNO) znovu rozšiřuje lůžkovou kapacitu pro hospitalizaci pozitivních pacientů na onemocnění covid-19. Aktuálně jsou v ní vyčleněny pro covid+ pacienty čtyři standardní stanice s maximální kapacitou 79 lůžek. Ve třech covid JIP stanicích je celková kapacita 16 lůžek. V tomto týdnu nemocnice navýší kapacitu běžných i intenzivních lůžek.

V reakci na zhoršující se epidemiologickou situaci jsme byli nuceni znovu vybírat oddělení, která budou reprofilizována a přeměněna na covidová. Už ve středu rozšíříme kapacitu standardních i intenzivních lůžek. Přidáme čtyři lůžka intermediární péče místo ortopedické JIP a 14 standardních lůžek místo Ortopedie B. Brali jsme ohled nejen na technickou specifikaci a vybavení jednotlivých pracovišť tak, aby přípravy nevyžadovaly příliš velké zásahy do chodu a organizace práce, ale zároveň jsme volili ta oddělení, která již s covidem mají zkušenosti a jejichž personál je na péči o covidové pacienty připraven. Kapacitu lůžek pro covid+ pacienty budeme v případě potřeby schopni ještě navýšit,“ uvedl ředitel MNO Petr Uhlig.

Od středy 17. března bude mít Městská nemocnice Ostrava celkem 16 intenzivních a 4 lůžka intermediární péče ve 4 jednotkách pro pacienty vyžadující intenzivní péči. Vytvořeny byly ze stanice NIP, metabolické JIP, ARO 2 a ortopedické JIP. A dalších 93 standardních lůžek v 5 stanicích místo Geriatrie F a D, Ortopedie A a B, a Chirurgie E.

Dohromady budeme mít od půlky tohoto týdne v nemocnici 113 lůžek pro pozitivní pacienty na onemocnění covid-19. Historicky nejvyšší počty jsme měli na přelomu roku, to jich bylo ještě o zhruba 40 více. S pandemií už bojujeme více než rok. V té souvislosti bych chtěla připomenout dlouhodobé zatížení personálu především toho nelékařského, který se stará o pacienty na standardních odděleních. Ještě o něco vyšší nároky jsou potom kladeny na specializovaný personál na covidových jipkách, kde máme aktuálně k umělé plicní ventilaci připojeno 15 pacientů,“ dodala náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Marcela Murasová.

Od začátku týdne funguje infekční ambulance v Městské nemocnici Ostrava na novém místě. V nepřetržitém provozu je pacientům k dispozici místo urologické ambulance, která se přesunula do prostor ortopedické ambulance. Nachází se v pavilonu E v přízemí. Určena je primárně pozitivním pacientům, pacientům v karanténním režimu a vysoce příznakovým pacientům.

  Sdílet na Facebooku