Nová hyperbarická komora je nainstalována

27. 10. 2023

Jedna z největších a nejmodernějších hyperbarických komor nejen v České republice, ale také v Evropě byla ve čtvrtek 26. října nainstalována do nově postaveného objektu v nemocnici. Stará komora bude odstavena od pondělí 30. října. Postupně bude demontována a nová začne fungovat nejpozději na začátku příštího roku. Sloužit bude k léčbě různých akutních i chronických stavů.

Necelých šest hodin trvala technikům instalace nové kvadratické hyperbarické komory. K tomu, aby pětašedesátitunovou komoru usadili na místo, potřebovali jeřáb a speciální vozík pro těžké náklady.

Hyperbarická komora je velké tlakové zařízení, ve kterém pacienti pomocí speciálních masek dýchají stoprocentní kyslík. Využívá se u léčby akutních i chronických stavů. Například při dekompresním poranění u potápěčských nehod, vzduchové embolii do mozkových tepen, intoxikaci oxidem uhelnatým, závažných infekcích a při drtivých úrazech končetin, u nehojících se vředů na nohou nebo při náhle vzniklé poruše sluchu.

Hyperbarická komora v MNO byla spuštěna 9. září 1965. Podnětem k vybudování bylo důlní neštěstí ze 7. ledna 1963 na dole Eduard Urx v Ostravě-Petřkovicích, při kterém se sirovodíkem otrávilo devět horníků.

Od té doby komora značně zestárla a potřebovala vyměnit. Zatímco v dosavadní komoře si pacient připadal jako v ponorce, nová komora působí podle primáře Michala Hájka velmi moderně. „Má čtrnáct míst pro pacienty a dvě místa pro personál plus před komorou je ještě jedno místo pro pacienta i personál,“ uvedl Hájek.

V Česku je 13 hyperbarických komor. Na Moravě je jediná. Na jak dlouho bude nyní celá Morava bez komory, není jasné. „Pokud všechno půjde dobře, předpokládáme, že nejpozději počátkem příštího roku otevřeme novou komoru definitivně,“ řekl primář Hájek.

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie