Novorozené děti bude hlídat 20 nových monitorů dechu

06. 05. 2022

Nadace Křižovatka darovala v pátek 6. května 20 monitorů dechu Dětskému lékařství Městské nemocnice Ostrava. Dar v hodnotě 50 tisíc korun převzala z rukou ředitelky nadace Štěpánky Pokorníkové primářka oddělení Alice Nogolová, financovaly ho společnosti Globus Ostrava a OSTRA GROUP.

„K dispozici máme zhruba padesát přístrojů, které u novorozenců monitorují dýchání. Obměnou teď po dvou letech prošlo dvacet z nich. Díky nadaci Křižovatka můžeme Babysense využívat nejen na našich odděleních, ale navíc je i na půl roku půjčovat maminkám po porodu. Těší mě, že povědomí lidí o přístroji stoupá a roste zájem i o jejich výpůjčku. Přístroj skutečně zachraňuje životy,“ uvedla primářka Dětského lékařství Alice Nogolová.

Za 27 let existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než 10 300 monitory dechu za zhruba 38 milionů korun.

„V rámci projektu Maminko, dýchám získáváme finanční podporu na nákup monitorů dechu do 70 nemocnic v celé ČR. Jsou to citlivé přístroje, které mají omezenou životnost. Díky laskavé podpoře sponzorů a dárců pomáháme zajistit průběžnou obnovu přístrojů na dětských a novorozeneckých odděleních,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka nadace.

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc.

Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým dítětem domů.

Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý – stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu:
Konto Nadace Křižovatka: 7608414/0600 (MONETA Money Bank
Konto veřejné sbírky „Maminko, dýchám“: 245910096/0600 (MONETA Money Bank)

 

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie