Ostrava bude hospodařit s rekordním rozpočtem, část z investičních peněz bude směřovat i do MNO

09. 12. 2022

Třetí největší město republiky Ostrava bude příští rok hospodařit s rekordním rozpočtem téměř 14,318 miliardy korun, příjmy očekává 11,513 miliardy. Kapitálový rozpočet se zapojením úvěrových prostředků bude nejvyšší v historii města. Rozpočet schválili městští zastupitelé ve středu 7. prosince.

K vyrovnání rozdílu mezi příjmy a výdaji ve výši 2,805 miliardy město využije hlavně úspory z předchozích let a částečně úvěr od České spořitelny. Na investice půjde 4,908 miliardy korun, což je 34,3 procenta rozpočtu.

Samozřejmě, že rozpočet na rok 2023 reflektuje aktuální situaci jak na straně výdajů, tak příjmů. Je třeba říct, že jsme jako prioritu při sestavování rozpočtu brali tři základní atributy. První je pomoci lidem v nelehké situaci růstu životních nákladů, druhá priorita byla alokovat co největší objem prostředků na investice, abychom nemuseli zastavovat rozjetý rozvoj města, tedy ty důležité investiční projekty. Třetí věc byla, že jsem chtěli, abychom ani v této situaci nemuseli zvyšovat zadluženost města, naopak dluh města se v příštím roce sníží," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Na investice je v rozpočtu vyčleněno 4,908 miliardy korun, z této částky zhruba miliarda korun zůstane uložena v účelových fondech na strategické investice města. Přímo tak město plánuje proinvestovat 3,923 miliardy korun. Investice budou směřovat v případě MNO například na výstavbu hyperbarické komory, dostavbu parkovacího domu před budovou nemocnice nebo dokončení modernizace klíčového pavilonu E2.

Město například výrazně zvýší dotaci na dopravní obslužnost pro Dopravní podnik Ostrava, která vzroste o 371 milionů korun na 2,122 miliardy korun. Město už před časem avizovalo, že navzdory vysokému růstu nákladů na tuto službu nechce zdražovat jízdné a jeho výše zůstane zachována i v příštím roce. Primátor opakovaně hovořil o tom, že cílem vedení města je za současné vysoké inflace zachovat cenu klíčových městských služeb na nezměněné nebo alespoň sociálně únosné úrovni. U příspěvkových organizací se běžné výdaje zvýší o 94 milionů korun a o 340 milionů korun například vzroste neinvestiční dotace městským obvodům.

zdroj ČTK

  Sdílet na Facebooku