Provoz odběrového centra začal před rokem

20. 03. 2021

Městská nemocnice Ostrava zprovoznila odběrové centrum pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem před rokem v pátek 20. března. Vyhrazeno bylo jen těm pacientům, kterým test po telefonické konzultaci doporučil praktický lékař nebo Krajská hygienická stanice. Ostatní klienti nebyli přijímáni. Mobilní stan se zázemím je od zprovoznění stále umístěn za Správní budovou v areálu nemocnice. PCR testy jsou po celou dobu prováděny jen pacientům v autech, kteří v nich vjedou do stanu a mají žádanku k provedení odběru. Od května loňského roku je testování umožněno také samoplátcům. Centrum je otevřené denně od 7 do 15 hodin.

Provoz odběrového centra začal před rokem

„Před rokem před zprovozněním odběrového centra jsme měli k dispozici dva prázdné kontejnery a jeden obloukový stan, které jsme vybavili veškerým potřebným materiálem včetně osobních ochranných prostředků. Vytvořili jsme zázemí pro odběrové týmy a nastavili logistiku průjezdu vozidel odběrovým místem v areálu nemocnice. Limitním faktorem pro nás tenkrát byly dodávky ochranných pomůcek pro personál. Těch jsme měli zhruba jen na týden provozu a obávali jsme se, že kvůli tomu nebudeme schopni stěry provádět. A teď už je za námi úspěšně rok provozu s téměř 31 tisíci PCR testy, který byl nejen v tomto směru velmi náročný,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

V odběrovém centru bylo za rok fungování provedeno 30 978 PCR testů. Tým, který se odběrům věnuje, tvoří dvě všeobecné zdravotní sestry a administrativní pracovník. Nejvíce PCR testů má na kontě za pondělí 5. ledna, a to 267. Kapacita odběrového centra je nyní nastavena podle kapacity v novém rezervačním systému Reservatic na 90 testů za den.

Od 11. května 2020 v MNO testují také samoplátce, a to bez nutnosti žádanky od praktického lékaře nebo hygienické stanice. Celkově jich PCR test (stěr z patrových oblouků a nosu) podstoupilo 5724. Do stejné kategorie spadají také pendleři. Své testy si hradí buď hotově, nebo kartou přímo v odběrovém centru nemocnice. Aktuální částka s vystavením potvrzení o výsledku vyšetření je 1600 korun.

„O vysoké profesionalitě a zároveň empatii odběrového týmu svědčí pochvaly, které jsme obdrželi, zejména od rodičů dětí, kteří mají srovnání s ostatními odběrovými místy a v případě potřeby se k nám opakovaně vracejí. Poděkovat chci všem, kteří nám pomáhají zajišťovat provoz našeho odběrového centra,“ uvedla Olga Hasáková, manažerka kvality MNO, která se o jeho provoz od začátku stará.

Stále platí, že test je proveden jen objednaným pacientům. Žádanku vypisuje lékař nebo Krajská hygienická stanice. Od začátku roku ale došlo k změně při výběru místa pro provedení odběru. Po vypsání žádanky lékařem si pacient, ale také samoplátce bez žádanky vybírá odběrové místo, datum a čas sám v systému Reservatic. Bez objednání není testování možné. Příjezd do odběrového centra, které je v areálu nemocnice, je určen z ulice Varenská a výjezd na ulici Hornopolní. Správná cesta je označena šipkami.

  Sdílet na Facebooku