Šetrnější operace výdutě břišní aorty díky nové technice

15. 02. 2023

Zajímavý workshop proběhl na oddělení Radiologie a zobrazovacích metod Městské nemocnice Ostrava ve spolupráci se společností CORDIS na téma implantace břišního stentgraftu InCraft.

Mimořádně šetrný výkon k ošetření výdutě břišní aorty se provádí bez potřeby celkové nebo spinální anestezie, čímž se lze vyhnout několikahodinové otevřené břišní operaci a případným komplikacím. Výhodou nového instrumentária "ultra low profile" je velmi úzké zaváděcí pouzdro, kterým lze ošetřit i pacienty s užšími tepnami.

Primář radiologie Městské nemocnice Jiří Kozák použil tento nový typ stentgraftu léčby výdutě břišní jako první v republice v květnu 2022. V současné době má za sebou takových výkonů jedenáct. Poslední dva proběhly na začátku února, kterého se zúčastnili také další odborníci z významných českých nemocnic.

"Miniinvazivní terapie v léčbě výdutí aorty je metoda primárně radiologická, kdy v rukou zkušeného lékaře – intervenčního radiologa vede k elegantní a bezpečné léčbě. I bez celkové anestezie je to bezbolestné, pacient s operatéry po celou dobu výkonu komunikuje. Všechno mu vysvětlíme, takže nemusí mít zbytečně strach. A protože je to úzkoprofilový systém, tak s tím souvisí i menší procento lokálních komplikací, jako minimální krevní ztráty a podobně," objasnil primář Kozák. Celý rozhovor připravujeme do I. čísla Zpravodaje 27. února 2023.

 

 

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie