24. 02. 2025
Někteří pacienti si zahraniční zdravotníky chválí, jiným vadí. Jenže nebýt jich, spousta nemocnic by nedokázala některá oddělení provozovat. Třeba interny, chirurgie, gynekologie či dětská oddělení.
Nemocnic, které přiznávají, že bez cizinců se neobejdou, přibývá. Patří k nim i Městská nemocnice Ostrava. Z celkového počtu 2 003 zaměstnanců jich ze zahraničí pochází 120, což je šest procent. Nejvíce je Slováků – 90 a Ukrajinců – 20. Tři lékaři jsou Poláci, čtyři zdravotníci přišli z Tchaj-wanu, Peru, Tádžikistánu a Uzbekistánu. A další posily ze zahraničí by nemocnice brala, protože českých pracovníků je nedostatek.
Nedostatkoví lékaři
„Naše nemocnice, stejně jako ostatní, stále nabízí volné pracovní pozice v řadě oborů, které patří dlouhodobě k těžko obsaditelným. Hledáme lékaře například pro léčebnu dlouhodobě nemocných, psychiatrii, urgentní medicínu i onkologii. Pokud by přišli odborníci se všemi kompetencemi ze zahraničí, určitě bychom je rádi přivítali,“ říká personální náměstkyně ostravské městské nemocnice Kateřina Kyselá.
Nejširší zastoupení národností mezi podřízenými má na svém pracovišti primář oddělení radiologie a zobrazovacích metod Jiří Kozák. Z 80 zaměstnanců je 13 cizinců: deset ze Slovenska, po jednom z Ukrajiny, Peru a Tchaj-wanu.
„Ukrajinka před necelými třemi lety utekla i se svými dvěma dětmi před válkou. Doma pracovala na úřadě, k nám nastoupila původně jako uklízečka. Ale protože je chytrá a pracovitá, udělala si kurz a teď pracuje jako sanitářka,“ říká Kozák.
Stipendia a bonusy
Ostatní cizinci na jeho oddělení jsou buď lékaři, kteří se specializují na radiologii, nebo radiologičtí asistenti. Všichni vystudovali v Česku a už tady zůstali. Primář tvrdí, že by se bez nich těžko obešel, protože obě profese jsou nedostatkové a shánějí je všechny nemocnice s nabídkou stipendií pro studenty či nástupních bonusů pro dostudované.
„Naši zahraniční kolegové umí česky, domluví se s pacienty a pracují velmi dobře. Například mladý slovenský lékař Viktor Kiš je mým zástupcem,“ líčí Kozák. „A peruánský radiologický asistent Ernesto Escalante ovládá dokonale nejen zobrazovací metody, ale nad rámec svých povinností dohlíží i na přístroje a přenos dat. Jeho koníčkem jsou totiž počítače, takže tomu nejlépe rozumí a je velmi spolehlivý,“ popisuje primář. A dodává, že tento cizinec u nich pracuje nejdéle – „omylem“ už od roku 1997. „Tehdy měl domluvený nástup do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, ale spletl se, přišel k nám na Fifejdy a my ho hned zaměstnali,“ přiznává primář městské nemocnice.
Více dovolené
Třetím rokem pracuje na radiologickém oddělení i 33letý lékař Yu Kang Huang z Tchajwanu, který se teprve připravuje na atestaci. Doma vystudoval epidemiologii, ale chtěl pokračovat ve studiích v Evropě a vybral si všeobecné lékařství v angličtině na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tam se zamiloval do Češky z Ostravy, která studuje čínštinu, a nastoupil do ostravské nemocnice, kde si vybral radiologii a zobrazovací metody.
„V Česku se mi líbí, je tady klidněji. Chci tu zůstat natrvalo, založit rodinu, vychovat děti...,“ plánuje lékař. Na rozdíl od Tchaj-wanu mají podle něj lékaři v České republice větší možnost věnovat se kromě práce i soukromému životu.
„Doma bych byl musel trávit v práci výrazně více času. Začínal bych s nárokem na pouhých sedm dní dovolené ročně a za každý rok odpracovaný v jedné nemocnici by mi přidali den volna. Pokud bych ale změnil místo, začínal bych znovu jen se sedmi dny dovolené,“ líčí.
Celý článek je zveřejněn zde: České nemocnice zachraňují cizinci. Bez Slováků a Ukrajinců by zavíraly oddělení – iDNES.cz
Zdroj: MF DNES Autorka: Ivana Lesková