Gynekologové Městské nemocnice Ostrava se věnují laserové operativě, kterou nabízejí jen tři nemocnice v republice, na oddělení pomáhají také mužům

05. 12. 2024

Jen tři pracoviště v České republice – Gynekologie MNO a další dvě v Praze (Ústav pro péči o matku a dítě v nemocnici Podolí a FN Motol) – provádí unikátní operace rozsáhlých benigních nálezů či prekanceróz (přednádorových stavů) zevního ženského genitálního traktu a pochvy. Používají k tomu špičkový laser, který umožňuje provést širokou škálu zákroků – od jemných až po rozsáhlé operační výkony. Zákroky podstupují ženy ze široké spádové oblasti včetně zahraničí, například ze Slovenska, kde neumí tento typ ošetření zatím provádět.

Oddělení gynekologie je navíc školicím centrem pro lékaře například z onkologického ústavu v Košicích, kde chtějí tento typ ošetření zavést do praxe. Na gynekologii MNO jsou lékaři schopni pomoci dokonce i mužům s nálezem genitálních bradavic (kondylomat), kteří by jinak byli odkázáni na jiné, méně vhodné terapeutické možnosti. Ostatní nálezy na mužském genitálu dále spadají do kompetence urologů a dalších specialistů.

„Máme velké množství diagnóz, které tímto způsobem umíme řešit. Nejčastěji jsou to kondylomata, což jsou bradavice, které se objevují v oblasti genitálu. Někdy velmi malé až po tak rozsáhlý výskyt, kdy už pohlavní ústrojí ženy nevypadá tak, jak má. Výrůstky jsou velmi často nezhoubné, většinou jde o zmiňovaná kondylomata, méně zastoupeny jsou kožní veruky, fibromky a jiné nekondylomatozní léze. Přednádorové stavy naproti tomu vypadají jako plošná bělavá ložiska, která nijak nevyčnívají z okolní kůže,“ vypočítává asistent primáře oddělení Gynekologie a porodnictví MNO Lukáš Jašík. Doplňuje, že k zákrokům používají laser, jehož koncentrovaným paprskem jsou schopni benigní léze cíleně odstranit (doslova odpařit), zatímco v případě přednádorových stavů přistupují k bezpečnému vyříznutí ložiska s následným došetřením vzorku patologem.

Hlavní doménou laseru je velmi dobrý efekt hojení. Drobné ranky po kondylomatech nevyžadují zvláštní následnou péči, hojí se samy velmi dobře. V případě přednádorových stavů není třeba vyříznutou oblast sešívat jako v případě použití skalpelu, rána téměř nekrvácí a výsledný efekt následného zhojení má výborné estetické vlastnosti, jelikož se netvoří jizva jako při běžném hojení. Vyříznuté léze je potřeba ošetřovat dezinfekcí a hojivými mastmi ve spolupráci s pacientkou. Zákroky menšího rozsahu se dělají v lokálním umrtvení, u většího rozsahu je nutno přistoupit k celkové anestezii s nutností hospitalizace.

„Laserem můžeme kondylomata odstranit i u těhotných pacientek v lokální anestezii, v nutných případech je možné pacientku i uspat. V žádném případě není nález důvodem k čekání na ošetření až na konec šestinedělí, což bohužel neví i někteří ambulantní gynekologové. Budu rád, když se k nim informace dostane i touto cestou,“ uvedl Jašík.

U žen lze tímto způsobem řešit více diagnóz, u mužů jsou to zatím pouze kondylomata. Zákrok, který není hrazený pojišťovnou, podstupují v lokální nebo v celkové anestezii v závislosti na rozsahu kondylomat – drobné léze se řeší ambulantně v lokální anestezii, rozsáhlejší pak v celkové anestezii s následnou jednodenní hospitalizací na oddělení gynekologie.

„Chceme tento nový způsob léčby dostat do povědomí hlavně kožních lékařů nebo praktiků, kteří ještě stále primárně posílají muže na ošetření bradavic dusíkem nebo ostrým seškrábnutím na kožní oddělení nebo chirurgii, což není zrovna ideální. Muži se na gynekologii stydí přijít, ale nakonec jsou rádi, že našli odvahu a mají během jednoho sezení vyřešený problém, pokud se jedná o kondylomy. Důležitá je prevence a přijít včas. Ani ženy, ani muži by neměli čekat, ale vnímat změny na svém těle a ještě předtím než se výrazně rozvinou, navštívit odborníka,“ popisuje asistent Jašík. Doplňuje, že většina podobných případů se dá léčit, současná diagnostika i následné řešení podobných problémů jsou na vysoké úrovni.

Kondylom je infekční výrůstek, který je způsoben HPV virem, tedy lidským papilomavirem, který je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí populace. Říká se, že až 80 procent populace se s tímto virem setká, organismus většiny lidí je ale schopen ho eliminovat.

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie