26. 05. 2025
„Získání akreditace perinatologického centra intermediární péče je pro nás a naše pacientky velice pozitivní zprávou. Znamená to, že můžeme i nadále poskytovat vysoce odbornou péči ženám s rizikovou graviditou i těm s porodem od 32. týdne těhotenství. Jedná se o zhruba 160 rodiček za rok, kterým bychom nemohli nabídnout péči v naší rodinné porodnici. Neméně zásadní je pro nás také vzdělávání mladých lékařů přímo na našem pracovišti pod vedením zkušených odborníků,“ konstatuje primářka oddělení Gynekologie a porodnictví MNO Pavla Volná
Městská nemocnice Ostrava úspěšně doložila Ministerstvu zdravotnictví technické vybavení obou oddělení. S personálními požadavky měla ale loni na podzim problém, součástí nemocničního týmu nebyl atestovaný perinatolog na celý úvazek. Stejně na tom bylo i dalších sedm nemocnic po celé České republice.
„Odvolali jsme se a společně s dalšími porodnicemi jsme dosáhli toho, že ministerstvo zveřejnilo novou výzvu, ve které personální podmínku zmírnilo. Perinatologů je málo a jejich vzdělávání bylo komplikované, protože museli dva roky strávit mimo své kmenové pracoviště. Nově nám stačí, že máme lékařku zařazenou v oboru perinatologie. Udělený statut nám platí do konce roku 2029,“ dodává primářka Pavla Volná.
Součástí centra je specializovaná jednotka intenzivní péče (JIP) pro novorozence vybavená inkubátory a vyhřívanými lůžky. Nemocnice disponuje také intenzivními lůžky pro ženy po komplikovaných porodech. K péči o matky a novorozence mohou být využita i další oddělení nemocnice.
„Staráme se o děti, které se narodí od 32. týdne těhotenství s hmotností od 1500 gramů. Pokud maminka u nás porodní dříve, dítě okamžitě převážíme na pracoviště vyššího typu a maminku co nejdříve za ním. V loňském roce k takové situaci došlo třikrát, o všechny další rodičky a novorozence jsme se postarali u nás,“ uzavírá téma primářka Volná.
Loni se v porodnici MNO narodilo 925 dětí, zhruba 160 z nich potřebovalo péči na specializované jednotce intenzivní péče pro novorozence. Jednalo se nejen o nezralé děti, ale i o donošené s novorozeneckou infekcí nebo ty, které se špatně adaptovaly na nové prostředí.
Ministerstvo zdravotnictví svým rozhodnutím potvrdilo, že porodnice a dětské lékařství MNO jsou špičkovými pracovišti. Díky profesionálnímu týmu porodníků, pediatrů, porodních asistentek, dětských sester, ale i psychologů a fyzioterapeutů mohou poskytovat specializovanou péči maminkám, u kterých hrozí předčasný porod.
V ČR je aktuálně celkem 27 perinatologických center. Z toho 12 vyššího stupně (vysoce specializované intenzivní péče) ve velkých nemocnicích, která pečují o všechny typy rizikových rodiček i těžce nedonošené novorozence. Zbývajících 15 jsou centry nižšího stupně pečující o lehce a středně nedonošené novorozence. Problém s obhájením statutu mělo osm z nich včetně Městské nemocnice Ostrava, dále se jednalo o nemocnice Karlovy Vary, Kladno, Havlíčkův Brod, Písek, Hořovice, Mladá Boleslav a Uherské Hradiště. Dodatečně si letos v únoru o statut požádala nemocnice Česká Lípa, byla ale se svou žádostí vyřazena.