18. 01. 2024
Ženám na stanici šestinedělí zdravotníci nabídnou možnost vyplnit na zapůjčeném tabletu jednoduchý dotazník zaměřený právě na riziko vzniku psychických potíží v těhotenství a po porodu. Vyplnění deseti otázek zabere zhruba dvě minuty. Po vyhodnocení dotazníku žena na uvedený kontakt získá zpětnou vazbu, zda patří k rizikové skupině a dostane doporučení, kam se obrátit o pomoc.
"V období těhotenství nebo po porodu se mohou u žen objevit duševní obtíže, a ty jsou častější, než by se možná zdálo, a mohou se dotknout až 15 procent všech žen. Zároveň ale z našich dat víme, že až 75 procent těch žen, které by nějakou pomoc potřebovaly, tak ji nedostanou," řekla Kristýna Hrdličková, psycholožka Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Dodala, že jednou z cest, jak se k potřebné pomoci dostat, je právě zavedení plošného screeningu.
Podle vedoucí lékařky porodního sálu Ivy Staňové nemocnice už nyní ženám s případnými obtížemi pomáhá. Možnost preventivního vyšetření ale tuto podporu rozšíří. "Postupem času jsme si vystavěli vlastní síť podpory. Jednak máme peer konzultantky, které velmi rychle a aktivně dokážou podpořit ženu, když víme, že má nějaký problém. Jednak máme nemocničního klinického psychologa, který dokáže zasáhnout po porodu, ale dokáže s ženou vytvořit i následnou vazbu. Jsem ráda, že jsme se propojili s projektem Perinatal, který dělá tu preventivní část," uvedla Staňová.
Ženy podle ní často nevědí, kam se v případě obtíží obrátit o pomoc. Pokud nemají ani dobré rodinné či partnerské zázemí, je pro ně situace ještě složitější. Podle odborníků duševní rozpoložení žen často ovlivňují i sociální sítě. Ženy mají tendenci se srovnávat s tím, co na nich vidí.
"Na sociálních sítích maminky dávají fotky, jak jsou spokojené a všechno je růžové, ale to v tom mateřství není tak jednoduché. Často narážíme na to, že je to náročná životní situace a nevíme si s tím rady. Nevíme, jestli neselháváme jako matky a děláme všechno správně," doplnila Staňová.