Rychlá pomoc pacientům se šedým zákalem, skokové vylepšení zraku bez doplatku

21. 02. 2025

Efektní a rychlou pomoc pacientům s šedým zákalem nabízí oční oddělení MNO. Všechny pacienty včetně těch, kteří s žádostí o operaci neuspěli jinde, čeká komplexní oční vyšetření se zvážením rizik, která by mohla ovlivnit nebo limitovat výsledný efekt zákroku. K vyšetření pacient nepotřebuje žádanku od lékaře. Čekací lhůta na operaci, kterou plně hradí pojišťovna, je do čtyř týdnů.

„Nabízíme laskavý rodinný přístup sehraného malého kolektivu. Naším cílem je pomoci pacientům ke zlepšení zraku a tím i zkvalitnění  života.  K dispozici máme zázemí celé nemocnice včetně široké multidisciplinární spolupráce, proto jsme schopni odoperovat i polymorbidní nebo méně pohyblivé pacienty, kteří mohou být z důvodu případných komplikací na jiném pracovišti odmítnuti,“ uvádí primářka očního oddělení Lenka Zemanová.

Šedý zákal je onemocnění, které ovlivňuje přirozenou čočku. Zpočátku na vidění nemá vliv, zakalení čočky ale postupně sílí a zrak se zhoršuje. Pacient je citlivější na světlo, odlišně vnímá barvy, může mít dvojité vidění, změnu refrakční vady (zhoršené vidění na blízko nebo na dálku). Onemocnění častěji postihuje obě oči, zákal je zvenku viditelný, až když je pokročilý. Nemoc se rozvíjí měsíce až roky a může vést k úplné slepotě. Jedinou možností léčby je operace, při níž se zakalená oční čočka odstraní a nahradí umělou, která v oku zůstává natrvalo.

„Operaci vždy indikuje oftalmolog, je šetrná a nebolestivá, většinu provádíme v lokální anestezii a ambulantně. Pacienty, kteří nesplňují podmínky pro lokální anestezii, můžeme odoperovat v celkové narkóze. U obou je ale nutné interní předoperační vyšetření,“ vyjmenovává primářka Zemanová a doplňuje: „Ambulantní zákrok trvá zhruba 15 minut a plně ho hradí, včetně základního typu nitrooční čočky, všechny zdravotní pojišťovny. O použité čočce se rozhoduje na základě očního nálezu, ale i preferencí, věku, profesi a očekávání pacienta, který k výkonu nepotřebuje žádanku.“

Většina pacientů v MNO volí základní monofokální čočku bez doplatku, která ostří na jednu vzdálenost. V nabízeném portfoliu jsou ale i prémiové čočky, a to za mnohem nižší ceny než v soukromých očních centrech. Patří k nim nadstandardní čočky se žlutým filtrem nebo ty s prodlouženou hloubkou ostrosti. Jejich nabídka je zveřejněna zde.

Na očním oddělení provedou až 100 operací šedého zákalu měsíčně, v průběhu operačního dne se jedná až o 12 pacientů. K výkonům používají mikrochirurgický ultrazvukový přístroj EvaDorg. Vyšetření je možné objednat v pracovních dnech od 7 do 15 hodin na čísle 596 192 263.

„Pacient přichází ráno, po příjmu, kontrole předoperačního vyšetření a pohovoru s poučením následuje operace a hned po ní dochází u většiny k evidentnímu zlepšení zraku. Po výkonu odchází domů a další den přichází na kontrolu pooperačního nálezu. V rámci zrakové rehabilitace si pacient tři týdny kape do očí antibiotické kapky a omezení se v tomto období týkají pouze těch, kteří pracují fyzicky nebo ve znečištěném prostředí. Oči operujeme postupně ve 14denním intervalu,“ popisuje doktor Vadim Fridman, který je externím spolupracovníkem očního oddělení MNO a vedoucím oftalmologem kliniky Canadian Medical v Praze, kde pečuje o pacienty  včetně těch ze zahraničí.

Operaci šedého zákalu v postupném 2týdenním intervalu absolvoval také 73letý Tibor Racko, kterému na Slovensku navrhli pouze celkovou anestezii, ta ale mohla vést ke zhoršení jeho  zdravotního stavu. V Městské nemocnici Ostrava podstoupil postupnou operaci obou očí právě v lokální anestezii se skokovým vylepšením zraku.

„Pro tatínka jsme potřebovali zajistit operaci v lokální anestezii, na Slovensku jsme neuspěli, ale kousek za hranicemi už ano. Velmi si vážíme nabídky Městské nemocnice Ostrava, že u nich je operace šedého zákalu tímto způsobem možná a nedojde tak ke zhoršení jeho zdravotního stavu. Vlastně je to naděje i pro ostatní, kteří takovou situaci řeší, rozhodně není potřeba se vzdávat. Na první operované oko už krásně vidí, s tím druhým jde na kontrolu dnes,“ dodává dcera pacienta Monika Schuster.

Oddělení nabízí ve 4 specializovaných ambulancích diagnostiku a léčbu onemocnění předního i zadního segmentu oka pomocí nejmodernějšího přístrojového vybavení. Součástí oddělení je laserový a zákrokový sál a dva plně vybavené operační sály pro nitrooční chirurgii. Personál oddělení tvoří 6 lékařů a 11 členů nelékařského zdravotnického personálu.

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie