02. 06. 2025
Sotva se narodily, matky se jich zbavily. Hodily je do popelnic, na skládky. Některé děti přežily, jiné ne. Začátkem tisíciletí hrůzných nálezů v Česku přibývalo. Nejotřesnější byl případ, když žena po utajeném těhotenství a předčasném porodu nechala zemřít dvojčata. Drobná tělíčka chlapců ukryla ve vojenském prostoru Ralsko. Politici i odborníci tehdy dlouze debatovali o tom, zda a jak pomoci matkám v tísni. Ludvík Hess jednal. Před 20 lety, 1. června 2005, otevřel první babybox v Praze.
„Jako chovatel koní jsem věnoval péči odchovu hříbat. Zrození nového života je vždy úžasné. Velmi se mě dotýkaly informace o tragických případech mrtvých novorozeňat pohozených jako odpad. Řekl jsem si, že takhle to nemůže pokračovat,“ vzpomíná spisovatel a chovatel koní Ludvík Hess.
Babybox je speciálně upravená kovová schránka, která umožňuje anonymně, bezpečně a legálně odložit novorozeně, o které se matka nemůže či nechce starat. Policie po rodičích nepátrá. I ve svých 78 letech v projektu Hess pokračuje. Na Mezinárodní den dětí a přesně po 20 letech od zprovoznění první schránky, slavnostně otevřel modernizovaný babybox druhé generace v sídle zdravotnické dopravní služby v Trutnově.
I přes počáteční boj s úřady boxů postupně rozmístil 88. Jsou ve všech okresních městech i několika menších. Většina je v nemocnicích či na jiných budovách s nepřetržitým provozem. Lidé do nich vložili již 277 dětí. Po otevření dvířek lze dítě vložit do vaničky v klimatizovaném a větraném boxu. Poté se automaticky spustí alarm na novorozeneckém oddělení nebo v centrálním dispečinku a o dítě se hned postarají zdravotníci. Projekt ale budí kontroverze. Měl a stále má odpůrce. Výbor pro práva dítěte při OSN upozornil, že anonymní odložení novorozence může být v rozporu s právem dítěte na identitu a kontakt s biologickou rodinou. Podle části lékařů je problém, že neznají nemoci rodičů, což může komplikovat zdravotní péči. Jiní kritici míní, že babyboxy mohou svádět rodiče k tomu, aby místo hledání pomoci dítě jednoduše odložili. Doporučují větší podporu matek, aby se nedostávaly do situací, které je nutí zbavovat se dětí. S přibývajícími lety a zkušenostmi však převážili příznivci babyboxů i jejich sponzoři. Pořízení jedné schránky stojí asi 400 tisíc korun.
Praxe ukázala, že pro řadu žen je to jediné východisko z krizové situace, kdy si zachovají anonymitu, ale přitom dají svému dítěti šanci na život v lepších podmínkách. „Jiná možnost dodnes není. Předávání dítěte k adopci ani takzvané anonymní porody v Česku zcela anonymní nejsou,“ říká Hess.
První z dětí, které prošly babyboxy, už jsou dospělé. Další dospívají. Jen pár se jich vrátilo ke svým příbuzným. Většina získala nové rodiny. O tom, že byly v babyboxu, děti vědí. Adoptivní rodiče jim odmala vyprávějí formou pohádek, jak se od biologické maminky dostaly do současných rodin. Zmiňují třeba „domeček,“ čímž myslí babybox. Většina dětí je s tím srovnaná. Někdy se vyptávají víc, někdy méně, ale neradi o tom mluví veřejně. Jednou z mála výjimek je čtrnáctiletá Dominika Budínová z Bašky na Frýdecko-Místecku. „Ví to od narození a nevnímá to jako zátěž, ale někdy spíš jako výhodu, protože je výjimečná,“ směje se její táta Aleš. Pro něj i manželku Martinu jsou děti vším. Adoptovali jich pět. Dominiku získali do péče jako druhé dítě krátce poté, co ji někdo v roce 2010 odložil do babyboxu v Městské nemocnici Ostrava.
Žákyně osmé třídy základní školy slova táty potvrzuje. „V mém okolí to všichni vědí a spolužáci s tím nemají problém. V minulých dvou letech se mi ve škole posmívaly některé děti z jiných tříd, že nemám biologické rodiče. Tehdy jsem si to brala hodně osobně. Po nástupu do osmičky jsem se ale rozhodla se, že je budu ignorovat,“ líčí Dominika. Je spokojená. S rodiči má velmi dobré vztahy. V minulých dnech ji doprovázeli na taneční soutěž do Prahy. Jsou rádi, že ji baví disko tance, knížky i škola.
„Na prvním stupni mi s učením pomáhali, teď už to zvládám sama. Na vysvědčení mám jedničky, sem tam dvojky. Jednou chci studovat práva nebo medicínu,“ líčí kurážná dívka. Na babyboxy má jasný názor: „Je dobře, že jsou. “ Na Slovensku a v Itálii se stalo, že podobná zařízení selhala a dvě děti, na které neupozornil alarm, zemřely. V Česku takový problém nebyl. Podle Hesse jsou schránky kontrolované a jednou týdně se ověřuje jejich spolehlivost. Občas je ale některé zařízení mimo provoz. Aktuálně je to případ babyboxu v Neratovicích, kde loni skončil provoz nemocnice s nepřetržitou péčí. Starostu města Romana Kroužeckého to mrzí. „Byl bych rád, kdyby znovu fungoval babybox, do kterého dříve lidé vložili dvě děti. Ale nyní není možnost, jak zajistit nepřetržitý a pro dítě bezpečný provoz babyboxu,“ říká starosta.
Zdroj: MFD, autor: Ivana Lesková
Pro Oddělení Dětského lékařství pečující také o novorozence z babyboxu akuálně hledáme lékařské posily, přidejte se k nám.